SZTUKA TORMETI

 

Każda z moich prac ma swoją historię, swój początek.  Dobieranie kamienia i oczami wyobraźni rysowanie na nim obrazu, dopasowywanie symetrycznie, kolorystycznie, stylistycznie obrazu, który ma na nim powstać. Nie chodzi o to, że by zamalować kamień czy go upiększyć bo natura już stworzyła coś pięknego, jedynego w swoim rodzaju. Ja tylko w sposób harmonijny próbuje dodać wartość dodaną, nie zakłócając naturalnego piękna. W wielu moich pracach delikatność jest połączona z surowością co czyni je bardziej niepowtarzalnymi. Na każdą prace składa się wiele godzin skupienia, wiele emocji, przemyśleń, wnikliwego malowania, delikatnych ruchów pędzlem wiele z których robiłem na bezdechu w celu osiągnięcia dokładności.

W trakcie tworzenia w pewnym momencie przekraczam granicę gdy obraz zaczyna ożywać, wyłaniać się z kamienia. Po ukończeniu malowania przychodzi czas na zabezpieczenia obrazu lakierem. Ten proces również wymaga skupienia i precyzji, że by nie powstały fałdy, nierówności czy bąbelki, lakier musi być nałożony równo, że by nie zakłócić obraz. Zazwyczaj to są 3 warstwy lakieru, każda z której jest wygrzewana. Zawsze pozostaje ryzyko, że lakier może nie przyjąć się, pęknąć, odwarstwić się w trakcie suszenia lub zaraz po. Dla pewności po wysuszeniu lakieru pracę poddaję wibracją, stukam wielokrotnie po lakierze i z drugiej strony kamienia, pozostawiam w wilgotnym i suchym miejscu na dłuższy czas. Po tym zaczynam proces zdobienia czy osądzania kamienia w metalu szlachetnym.  Dekoracje srebrne,  które otaczają kamień są tworzone również ręcznie. Łączenie, spawanie, obrabianie, szlifowanie wszystko to również ręczna robota. Aranżacja srebrna tworzy tylko delikatną, spójną otoczkę dla kamienia z obrazem.

Tym co przykuwa i ma przykuwać wzrok pozostaję obraz. Po szlifowaniu i czyszczeniu biżuteria jest gotowa, że by dołączyć do kolekcji Tormeti. Czasami słyszę pytanie dla czego nie chcę pracować u znanych producentów zegarków czy biżuterii, zdobić ich wyroby ? Odpowiedź jest prosta, wtedy bym utracił wolność artystyczną. Myślę, że tylko jako wolny artysta mogę tworzyć co raz lepsze dzieła nie ograniczając mojej wyobraźni. Stworzyłem unikalny, finezyjny typ biżuterii łączący piękno stworzone przez naturę w postaci kamieni naturalnych  z malowanymi miniaturowymi obrazami w każdym z których zawarłem cząsteczkę siebie.

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.